تبلیغات
آینا آنلاین | AynaOnline - ارس؛ پتانسیل مغفول گردشگری/ ضرورت ساماندهی ساحل مرزی
آینا آنلاین | AynaOnline
پایگاه خبری آینا آنلاین | پارس آباد مغان

برگزیده ها

پیوندها

آرشیو

...

پایگاه خبری آینا آنلاین | اخبار و رویدادهای شهرستان پارس آباد مغان

تلگرام: AynaOnline@

>> ایمیل:

aynaonline1 [at] gmail [dot] com
_________________________________
* توجه *
>> قوانین بخش نظرات:

:: نظرات پس از تایید مدیریت وبلاگ نمایش داده می شوند

:: آینا آنلاین نظراتی را که حاوی توهین، افترا و کلمات رکیک است منتشر نمی کند

:: نظرات منتشر شده بیانگر دیدگاه ارسال کننده آن است
_________________________________
>> روش bookmark کردن سریع این صفحه:

برای اضافه کردن این صفحه به لیست علاقمندی های خود کلید ctrl را پایین نگه داشته سپس کلید D بر روی کیبورد خود را فشار دهید، یک پنجره کوچک باز می شود حالا کلید اینتر را بزنید، تمام.
مدیر سایت : آینا آنلاین

ارس؛ پتانسیل مغفول گردشگری/ ضرورت ساماندهی ساحل مرزی

رود ارس در مرز مشترک ایران با جمهوری آذربایجان از جمله پتانسیلهای گردشگری استان اردبیل است که به دلیل نبود امکانات رفاهی، جاده ارتباطی مناسب و عدم ساماندهی حاشیه آن تاکنون در جذب گردشگران نقشی به خود اختصاص نداده است.


آینا آنلاین: به گزارش مهر، رود ارس از كشور تركیه سرچشمه مى گیرد و حدود 450 كیلومتر از مرز مشترك آبى جمهورى اسلامى ایران با كشورهاى جمهوری آذربایجان و ارمنستان را تشكیل مى دهد.

رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و روسیه برگزیده و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد.

طبیعت این رود منحصر به فرد به انضمام سرگذشت تاریخی آن موجب شده رود ارس از جمله مناطق مستعد گردشگری برای تمام فصول سال از جمله ورزشهای آبی باشد.

با این وجود نبود جاده ارتباطی مناسب و امکانات رفاهی از جمله نیازمندی های مسافران است که در حاشیه این رود پاسخ مناسبی دریافت نمی کند.

شهروندان پارس آباد معتقدند معرفی این شهرستان محدود به تولیدات کشاورزی بوده و جاذبه های گردشگری و تاریخی آن عملا مورد غفلت واقع شده است.

این در حالی است که وجود قلعه و پلهای تاریخی و باستانی حاشیه رود ارس بیانگر اهمیت آن در طول تاریخ و به ویژه موقعیت مرزی آن یادآور موضوعات و حوادث بین المللی است.

قدمت سه هزار ساله قلعه تاریخی "اولتان"

قدمت رود ارس نه تنها به واسطه پلهای تاریخی بلکه وجود قلعه باستانی اولتان با نزدیک به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح پیوند خورده است.

قلعه تاریخی اولتان از مهمترین آثار و قلعه های تاریخی و باستانی استان اردبیل و كشور بوده و قدمت این اثر به دوره اشكانیان یعنی حدود دو هزار و 200 سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد.

مساحت تقریبی این قلعه 70  هكتار است كه 33 هكتار آن را ارگ یا "شارستان" و 37 هكتار آن را بخش بیرونی شهر باستانی به نام "ربض" تشكیل می دهد

تخریب قلعه به دلیل عدم ساماندهی حاشیه مرزی

با وجود اهمیت تاریخی این قلعه در پی تخریب دیوار قلعه تاریخی "اولتان" با طغیان رودخانه ارس به دلیل عدم ساماندهی نوار مرزی رود، استاندار اردبیل از اختصاص مبلغ 10 میلیارد ریال برای جلوگیری از تخریب قلعه تاریخی اولتان و ساماندهی حاشیه رودخانه ارس در پارس آباد خبر داد.

اكبر نیكزاد با اشاره به فرسایش شدید خاک در ساحل رودخانه مرزی ارس خواستار ساماندهی هرچه سریع تر و توجه به این موضوع شد.

وی تاکید کرد: با پیشروی رودخانه ارس به سمت ساحل مرزی ایران، علاوه بر تخریب این اثر تاریخی بخشی از خاک های حاصل خیز کشورمان در این منطقه مرزی را از دست می دهیم.

پیش از این مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از احتمال تخریب و زیر آب رفتن دیوار قلعه تاریخی اولتان پارس آباد با روند فعلی طغیان رودخانه ارس خبر داده بود.

یحیی نقی زاده با تاکید بر ضرورت ساحل بندی رود ارس در كنار این اثر تاریخی برای جلوگیری از تخریب بیشتر آن عنوان کرده بود که در حال حاضر تنها راه جلوگیری از این تخریب اثر ارزشمند، ساماندهی و ساحل بندی رود ارس می باشد که باید هر چه سریع تر به اجرا گذاشته شود.

علاوه بر این معاون حفاظت و بهرهبرداری شرکت مدیریت منابع آب ایران در پی بازدید خود از این رود بر لزوم تسریع در روند ساماندهی رود ارس تاکید کرد و گفت: در صورت تاخیر در اجرای این طرح شاهد از دست دادن خاک کشور و نیز تخریب قلعه تاریخی اولتان خواهیم بود.

محمودرضا عراقی افزود: متاسفانه قسمتی از قلعه اولتان بر اثر سیلاب و عدم ساماندهی رود ارس تخریب شده و اگر سرعت پروژه را زیاد نكنیم بی شک شاهد نابودی این قلعه تاریخی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه کل بازه دایک سراسری در استان اردبیل را 88 کیلومتر و مجموع بازه اجرا شده ساماندهی را 45 کیلومتر عنوان کرد و یادآور شد: با اجرای این طرح تاکنون بخش زیادی از خاک کشور که به مرور زمان و بر اثر انحراف و لبریز شدن آب ارس در آن سوی رودخانه قرار گرفته بود، آزاد سازی شد.

معاون حفاظت و بهرهبرداری شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه كرد: در این طرح بیش از 30 کیلومتر از سواحل رودخانه ارس به منظور جلوگیری از پیش روی آب به خاک کشورمان و بازگرداندن مسیر رودخانه به مجرای اصلی ساحل بندی شده است.

به گفته وی طرح ملی ساماندهی رود ارس با هدف احیای شاخه اصلی این رودخانه منطبق بر مرز پروتکل  1334بین ایران و شوروی سابق اجرا می شود

عراقی آزادسازی اراضی ملی، ممانعت از پیشروی و انحراف آب این رودخانه به داخل خاک ایران در سیلابهای فصلی و جلوگیری از تخریب سازه های زیربنایی و خانه های مسکونی و تثبیت ساحل ایران طبق پروتکل مذکور و نیز جلوگیری از فرسایش اراضی ساحلی در پارس آباد را از دیگر اهداف طرح برشمرد.

خسارت میلیاردی سیلاب به اماکن عمومی

اما تاکید برای ساماندهی حاشیه مرزی ارس محدود به حفاظت از مرز آبی و قلعه تاریخی نبوده و به دلیل پرآب بودن این رود همه ساله طغیان آب و ایجاد سیلاب خسارات میلیاردی را به امکان عمومی و زمینهای زراعی اطراف آن وارد می کند.

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی در پی بازدید اخیر خود از این رود، گفت: بالغ بر 10 میلیارد ریال برای ساحل بندی و ساماندهی رودخانه ارس و جلوگیری از پیشروی این رودخانه و جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی و دیواره های قلعه اولتان در این شهرستان هزینه شده است.

حجت الاسلام حبیب برومند افزود: هم اکنون طرح ساحل بندی ارس با شتاب خوبی و با پیشرفت 12 درصدی در حال اجرا است و تا یک ماه آینده ۲۰۰ متر از حوزه قلعه تاریخی اولتان ساحل بندی می شود.

وی عنوان کرد: برای اجرای طرح ملی ساماندهی رود ارس تاکنون 130 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و برای تکمیل آن حدود یک هزار میلیارد ریال دیگر نیاز است.

برومند تاکید کرد: هر سال در فصل بارندگی و طغیان این رود پرآب بالغ بر 20 میلیارد ریال به اماکن عمومی، تاریخی، مزارع، زمین های كشاورزی و راه های ارتباطی خسارت وارد می کند.

با وجود اینکه طرح ساماندهی رودخانه ارس و حاشیه آن به منظور احیای شاخه اصلی این رودخانه مرزی چند سال پیش آغاز به کار کرده است و با وجود تاکید مسئولان به ضرورت تسریع در اجرای آن آهنگ طرح ساماندهی رود ارس کند بوده و طغیان سیل به ویژه در فصول بارش در کمین اراضی کشاورزی و اماکن مسکونی این منطقه است.

نبود مجموعه تفریحی در حاشیه مهمترین رود مرزی ایران

غفلت از پتانسیل گردشگری ارس تنها در ساماندهی آن محدود نمانده و نبود حتی یک مجموعه تفریحی و گردشگری موجب شده است گذر گردشگران احتمالی از حاشیه این رود آنی و بدون ساعتی درنگ باشد.

این مهم موجب شد استاندار اردبیل در اظهارات اخیر خود خواستار ایجاد یک تفرجگاه چند منظوره در حاشیه این رودخانه شود که به نظر می رسد با وجود تاکید به اجرای این مهم، تاکنون برنامه ای برای ساخت این مجموعه و ساماندهی و زیبا سازی حاشیه این رود انجام نشده است.

بطوریکه ساکنان حاشیه ارس از انباشت زباله و نخاله های ساختمانی در حاشیه این رود گله داشته و معتقدند تا زمانی که بستر حاشیه ارس ساماندهی مناسبی نداشته باشد، انتظار حضور گردشگر در آن بی معنی است.

در سنن ارمنی این رودخانه به نام "آراست" نوه بزرگ خاندان افسانه‌ای ارمنی هایک نامگذاری شده است. این نام بعدها یونانی شده و به آراکس دگرگون شد و برای تمدنی پیش از تاریخ که در دره کورا و ارس شکوفا شده بود استفاده می شد.

برخی بر این باورند که ارس با دو رودخانه پیشون و گیهون که در فصل دوم کتاب مقدس به آن اشاره شده مرتبط است.

آخرین خبرها

...

پربیننده ترین اخبار سایر رسانه ها

جهت عضویت در خبرنامه آینا آنلاین آدرس ایمیل خود را وارد نمایید:

اخبار را از طریق ایمیل دریافت کنید.

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :